اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان لرستان

تاریخ: 11 شهریور 1398

اختصاص ۲۶ میلیارد تومان برای ساماندهی عرصه قلعه فلک الافلاک خرم آباد

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان؛ استاندار لرستان از اختصاص 26 میلیارد تومان اوراق برای ساماندهی عرصع قلعه فلک الافلاک خرم آباد خبر رداد .

دکتر خادمی با اشاره به موضوع ساماندهی عرصه قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم آباد بیان داشت: در شش ماه دوم سال ۹۷ حدود ۲۸ میلیارد تومان پول نقد به سپاه در این رابطه پرداخت شد و بعدها به دلیل مشکلاتی که در بخش مالی به وجود آمد این اعتبارات تبدیل به اوراق دو ساله شد.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه مجموعه سپاه اعلام کرد اوراق نمی‌خواهیم عنوان کرد: در این راستا با رایزنی‌های صورت گرفته موفق شدیم سپاه را متقاعد کنیم که اوراق را به همراه سود آن از ما تحویل بگیرد.

سید موسی خادمی با بیان اینکه خوشبختانه طی دو ماه اخیر نیز ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از طریق اوراق در این زمینه به سپاه پرداخت کردیم، افزود: همچنین طی روزهای اخیر۲۶ میلیارد تومان اوراق دیگر به ما در این رابطه تخصیص داده شد که این میزان را تا آخر شهریور ماه به سپاه پرداخت خواهیم کرد.

استاندار با اشاره به اینکه سپاه اعلام کرده به دلیل اینکه به ما اوراق پرداخت کرده‌اید کار تخلیه محوطه قلعه عقب می‌افتد، گفت: تخلیه و پرداخت اعتبار قطعی شده اما ممکن است زمان تخلیه با توافق طرفین تغییر پیدا کند.

لازم به ذکر است، قلعه باستانی فلک الافلاک یکی از شاخص‌ترین آثار تاریخی ایران و جهان است، بنای عظیم آجری مربوط به دوره ساسانی که همچنان استوار بر روی تپه‌ای باستانی در مرکز شهر خرم‌آباد میزبان دوستداران میراث فرهنگی این مرزوبوم است.

زیبایی و معماری شگفت‌انگیز قلعه فلک الافلاک موجب شده که این قلعه تاریخی و باستانی لرستان از سوی بسیاری از کارشناسان به‌عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.

این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیک خود در قرن چهارم هجری قمری به‌عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل‌بویه درآمد و از قرن ششم هجری پس از ساخته‌شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز بنام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.

این بنای کم‌نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

روتیتر