اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان لرستان

تاریخ: 17 آبان 1398

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از برگزاری جشنواره بین المللی اقوام در خرم آباد خبر داد


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، دکتر محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در آیین افتتاح جشنواره ملی فرهنگ اقوام از نگاه ویژه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور به صنایع دستی لرستان  خبر داد و گفت:  دارا بودن بیش از ۲۴۷۴ اثر تاریخی که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند خود به تنهائی برای اعتبار بخشیدن به استان زرخیز لرستان کفایت میکند .
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: داشتن جاذبه های بی نظیر گردشگری، ۵۲ رشته فعال صنایع دستی، ۳۲ اثر هنری دارای نشان ملی، ۸اثر دارای نشان اصالت اشیاء و در کنار آن انتخاب بروجرد به عنوان شهر ملی ورشو نشان از وجود تمامی ظرفیت ها در لرستان دارد که این استان را به این لحاظ متمایز نموده است.

وی افزود: با توجه به ظرفیتهای بالای استان، حمایت مدیران لایق لرستان پیگیری های لازم برای برگزاری جشنواره فرهنگ اقوام لرستان به صورت بین الملی انجام خواهد شد.
محمودیان در ادامه عنوان کرد: وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور تاكید بسیاری بر بولد نمودن استان های غرب کشور به خصوص لرستان به جهت داشتن منابع غنی در سه حوزه آثار تاریخی، ظرفیت های گردشگری و صنایع دستی دارد و معتقدند این استان ها مستعد توسعه اقتصادی به لحاظ دارا بودن این منابع هستند.
معاون صنایع دستی کشور بیان کرد: اولین جشنواره فرهنگ اقوام کشور در لرستان با بهره‌گیری از ظرفیت ها بسیار با قدرت برگزار شده و این موضوع نشان از توانایی و قابلیت لرستان برای برگزاری این جشنواره در سطح بین‌المللی را دارد . برپایی سیاه چادر ها، غرفه های صنایع دستی و اجرای موسیقی محلی بر زیبایی های این جشنواره افزوده است.
خانم محمودیان ضمن اشاره به تاثیر مهم صنایع دستی بر اقتصاد و اشتغال بخصوص اشتغال بانوان لرستانی گفت : در سال مزین شده به نام رونق تولید، با حمایت از صنایع دستی و صنعتگران می توان در توسعه اقتصادی و به تبع آن اشتغال نیروی کار موثر باشیم.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در پایان گفت:در بازدید های به عمل آمده از کارگاه های صنایع دستی شهرهای بروجرد و خرم آباد طی روز گذشته و امروز، وضعیت این کارگاه ها مناسب ارزیابی گردید که نشان از اهتمام هنرمندان لرستانی به صنایع دستی دارد و این مهم با حمایت مسئولین به توسعه اقتصادی و اشتغال خواهد انجامید.

لازم به ذکر است آیین افتتاح جشنواره فرهنگ اقوام با حضور دکترخادمی استاندار لرستانْ عبدالهی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداریْ طولابی فرماندار خرم اباد و جمعی از مدیران کل استان لرستان در مجموعه فرهنگی - تاریخی قلعه فلک الافلاک برگزار گردید.

روتیتر