ﺳﻪشنبه 31 اردیبهشت 1398

سرای یوسفیه مرمت شد.

سرای یوسفیه مرمت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان؛ سید امین قاسمی از اتمام مرمت سرای یوسفیه بروجرد خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در این خصوص گفت: در سالهای گذشته افزون بر دخل و تصرفات و تخریبهای صورت گرفته آسیبهای متعدد ساختاری، سازه ای و بصری در اثر افروختن آتش در فضای زیرین، اصابت موشک در دوران جنگ تحمیلی، بارهای مضاعف بر سازه در اثر وجود حجم عظیمی ازخاک روی بام به این سرا وارد شده بود.

مهندس قاسمی تصریح کرد: عملیات اجرایی مرمت و احیای این مجموعه ارزشمند توسط پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی بروجرد با اعتباری بالغ بر یک میلیارد وپانصد میلیون ریال، در اوایل سال جاری آغاز و در اسفند ماه به پایان رسید.

عبدالرضا هور مهر مدیر پایگاه بافت تاریخی بروجرد نیز افزود: حیات مجدد این اثر  به عنوان الگویی مورد توجه، تاثیرگذاری ویژه­ای بر همراهی و مشارکت بازاریان در نگاهداشت بافت ارزشمند محور تاریخی-  فرهنگی بازار بروجرد داشته است

مدیر پایگاه بافت تاریخی بروجرد اجرای کف فرش فضاهای مشاع شامل راسته اصلی و حیاط ها، اجرای سر در ورودی سرا، اجرای شمع کوبی و مهار طاق های میانی راسته و جمع کردن تویزه شکسته شده در این بخش، اجرای کاهگل طاقنماهای جبهه شرقی راسته، سبک سازی کلیه پوشش طاق آهنگ حجره های جبهه غربی، استحکام بخشی و دوغاب ریزی روی پوشش حجره ها، اجرای پوکه ریزی، کرم بندی و شیب بندی بام و تعویض مصالح فرسوده را از جمله اقدامات مرمتی انجام شده در این فاز از مرمت سرای یوسفیه دانست.

لازم به ذکر است سرای یوسفیه از جمله مجموعه های تاریخی واقع شده در محور تاریخی فرهنگی بازار بروجرد است که قدمت آن حداقل به دوره قاجار می رسد. این سرا شامل راسته ای است با پوشش طاق چشمه (هفت دهانه) با قوس های تیزه دار، در راستای شمالی جنوبی که در بخش غربی آن تعداد شش حجره استقرار یافته و دهانه میانی مدخلی است به سوی میانسرایی کوچک دارد.

امتیاز به خبر :