دوشنبه 01 مهر 1398

رونمایی از جمجمه کشف شده از انسان هوشمند در غار کلدر

رونمایی از جمجمه کشف شده از انسان هوشمند در غار کلدر

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان، در مراسمی با حضور دکتر خادمی استاندار لرستان، مرادپور و موحد معاونین هماهنگی امور عمرانی و پشتیبانی و توسعه منابع استانداری، عبدالهی فرماندار خرم آباد، قاسمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فتحی بیرانوند مدیر کل حفاظت محیط زیست و عزیزی رئیس دانشگاه لرستان از جمجمه کشف شده انسان هوشمند در فصل سوم از کاوش غار کلدر خرم آباد رونمایی شد.

در این مراسم استاندار لرستان با اشاره به ظرفیتهای زیاد لرستان در بحث گردشگری گفت: یکی از مزیت های استان لرستان همین وجود آثار تاریخی با قدمت خیلی بالا در استان است.

دکتر خادمی افزود: شواهد بدست امده از انسان های هوشمند هم از حیث مباحث مرتبط با گردشگری و هم از لحاظ مباحث علمی و پژوهشی حایز اهمیت بوده و بایستی با جدیت این بحثها پیگیری شود.

  نماینده عالی دولت در لرستان کشفیات غار کلدر را شروع یک کار جدید دانسته و تصریح کرد: این اقدامات می تواند به نتایج خیلی بهتر منجر شود که در وهله اول باید بخشهای تحقیقی و پژوهشی کار را با گسترش همکاری ها با دانشگاههای خارجی تقویت نماییم. 

دکتر خادمی افزود: مطمئنا لرستان با فضای تاریخی خود و رونمایی های صورت گرفته از گذشته اش می توانند در کشف میراث بشریت و گذشته انسان ها نقش مهمی را ایفا نماید که همه باید کمک کنیم که این طلای خفته در خاک برای استفاده مردم جهان نمایان و عرضه شود.

استاندار لرستان با تاکید بر استفاده از ظرفیتهای درون استانی برای توسعه لرستان بویژه در بخش گردشگری اظهار داشت: یکی از راههای توسعه گردشگری ایجاد سایت موزه است، ضمن اینکه کارهای دیگری نیز باید در دستور کار قرار داد که این سایت ها جذابیت لازم را پیدا کرده تا بتوانیم از مزیتشان برای توسعه استان استفاده لازم را ببریم.

در این مراسم مهندس قاسمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اشاره به یافته های مهم در این فصل از کاوش غار کلدر گفت: پیگیری های لازم برای صدور مجوز ادامه کاوش با پژوهشگاه میراث فرهنگی و پژوهشکده باستانی شناسی انجام شده که در صورت تمدید مجوز، کاوش در این غار ادامه خواهد یافت.

در ابتدای این مراسم دکتر بهروز بازگیر سرپرست هیات کاوش غار و پورفسور جان وندرماد دیرین شناس هلندی به تشریح آخرین یافته های این فصل از کاوش غار کلدر پرداختند. 

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط