ﺳﻪشنبه 28 خرداد 1398

صادرات بیش از۲۵۰ هزار دلاری محصولات صنایع دستی استان در سال 97

صادرات بیش از۲۵۰ هزار دلاری محصولات صنایع دستی استان در سال 97

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی استان لرستان؛ سید امین قاسمی از صادرات بیش از 250 هزار دلاری محصولات صنایع دستی استان خبر داد .

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: این میزان صادرات به صورت چمدانی به کشورهای مختلف و صادرات بیش از ۲۵ هزار دلار با همکاری اداره پست استان به کشورهای اروپایی و شرق دور بوده است .

مهندس قاسمی با اشاره به اینکه عمده این صادرات در رشته های البسه محلی ، گلیم ، ماشته ، حرمی و ورشو بوده اظهار داشت: تهیه کتابچه سه زبانه صادراتی صنایع دستی و بروشور خوشه بافت  استان و همچنین۱۵۰ عکس صنعتی صنایع دستی استان از دیگر فعالیت های ترویج این اداره کل بوده است .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان اینکه در بحث توسعه وترویج صنایع دستی۱۲ دوره آموزشی در ۱۱ شهرستان به تعداد ۳۶۰ نفر برگزار شده اضافه کرد : سال گذشته در بحث برگزاری دوره های کوتاه مدت صنایع دستی هم 22 دوره آموزشی در۱۱ شهرستان با ثبت نام بیش از ۲۲۰۰ هنرجو در ۱۵ رشته آموزشی انجام شده است .

سید امین قاسمی به مستندنگاری دورشته گیوه بافی سنتی و ریسمان بافی سنتی اشاره کرد و گفت : فیلم آموزش گلیم بافی و ورشو سازی و فیلم مستند پیشکسوتان صنایع دستی نیز ساخته شد و در بحث اپلیکیشن های تلفن همراه نیز سه اپلیکیشن آموزش گلیم بافی و معرفی صنایع دستی استان لرستان و اپلیکیشن بازدید مجازی ازکارگاه های صنایع دستی راه اندازی شد .

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری لرستان در استانداردسازی کارگاه های صنایع دستی نیز اظهار داشت: از تعداد ۱۵۰ کارگاه صنایع دستی استان بازدید و کلیه کاربرگ های آنها تکمیل و ارسال شده است .

مهندس قاسمی در ادامه به افزایش 45 درصدی مجوزهای چهارگانه صنایع دستی سال 97 نسبت به سال 96 خبر داد و افزود: با پیگیری های صورت گرفته بازارچه صنایع دستی در شهرهای خرم آباد ، الیگودرز ، دورود و بروجرد با همکاری بخش خصوصی و هنرمندان صنایع دستی دایر شد .

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری لرستان به رشد 49 درصدی فروش و 41 درصد تعداد غرفه در نمایشگاههای سراسری و منطقه ای در سال 97 اشاره کرد و گفت : جشنواره های صنایع دستی و سوغات ، جشنواره اقوام لرزبان ، جشنواره شب یلدا ، جشنواره بسیج مهندسین ، جشنواره اقوام زاگرس نشین و جشنواره دانشگاه های علمی،کاربردی از جمله برنامه هایی است که با همکاری این اداره کل در سال 97 انجام شد .

سید امین قاسمی بیان داشت: در بخش تسهیلات مشاغل خانگی ، تسهیلات اشتغالزایی روستایی ، کمک های مناطق محروم و صندوق کارآفرینی امید نیز مبلغ ۷۰میلیارد ریال به ۱۲۰۰ نفر پرداخت گردیده است .

 مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری لرستان همچنین برگزاری دو مورد تور آموزشی آشنایی ذینفعان خوشه بافت استان لرستان در استان های قم و فارس و برگزاری کلاس های ویژه صادراتی و برندسازی را از دیگرفعالیت های این اداره کل در سال 97 بر شمرد .

امتیاز به خبر :